Oldalak

2025. május 9., péntek

Lelki délután Szent József ünnepén

Kis templomunknak Szent József a patrónusa, Szent József, a munkás. Templombúcsúnk alkalmából a lelki délután megszervezését bízták rám. Ezzel az ötlettel készültem. 

Lelki délután Szent József ünnepén

Szeretett Ferenc pápánk halála mélyen megrendített bennünket, hiszen Michael Wallace Banach apostoli nunciust idézve: „Ferenc pápa annyira az életünk részévé vált, hogy halála miatt elhagyatottnak érezhetjük magunkat. A remény és az együttérzés egy hangja elcsendesedett.”

Ferenc pápánkra emlékezve és mivel a Szentatya fiatal kora óta mély áhítattal tisztelte a Boldogságos Szűz Máriát és Szent Józsefet, így építettem fel a délután témáját.

Készítettem egy padlóképet, amelyre középen az alvó Szent József szobrát helyeztem el, köré pedig rózsafüzér titkokat tettem. Az anyag napsárga színe az utcánkra emlékeztet. 🌕

Lelki délután Szent József ünnepén


    Leültünk a padlókép köré, egy Szentlélek hívó énekkel indítottunk, amelyet a Plébános atya által vezetett imádság követett.

Szent József az egyetemes Egyház védőszentje. Egy egyszerű ács Názáretből, aki egyetlen szót sem szól az evangéliumokban. Mégis lényeges dologra tanít meg bennünket: engedelmességre, bizalomra és arra, hogy hogyan tudjuk Krisztust felelősségteljesen fogadni az életünkben. József megmutatja nekünk, hogy ő hogyan bízott feltétel nélkül Istenben. Segít és támogat ebben bennünket.

A bevezető gondolatok után felolvastunk egy részletet Ferenc pápa 2025. január 29-i, szerdai általános audienciáján elhangzott gondolataiból:

„Máté evangéliumában József Mária jegyeseként lép színre. A zsidók számára az eljegyzés valódi jogi kötelék volt, amely előkészített a házasság megünneplésére, amit körülbelül egy évvel később tartottak. Ekkor került át az asszony az apa felügyelete alól a férj oltalmába, akinek házába költözött és így tette magát késszé az anyaság ajándékának befogadására. József pontosan ebben a jegyesi időszakban fedezi fel Mária áldott állapotát, és így az ő szeretete komoly próbatétel elé kerül.

Máté evangéliuma Józsefet „igaz” embernek nevezi, aki az Úr törvénye szerint él, és élete minden döntését benne hozza meg, ezért József megfontoltan cselekszik: nem engedi, hogy ösztönös érzések kerítsék hatalmába, és nem fél attól sem, hogy Máriát befogadja otthonába, hanem az isteni bölcsesség vezetését választja. Úgy dönt, hogy csendben, feltűnés nélkül válik el Máriától (vö Mt 1,19). Ebben áll József bölcsessége, amely lehetővé teszi számára, hogy ne hibázzon, és hogy nyitott és engedelmes legyen az Úr szava iránt.

(…..) Álmában József ezeket a szavakat hallja:

„József, Dávid fia, ne félj magadhoz venni feleségedet Máriát, hiszen a benne fogant élet a Szentlélektől van! Fiút szül, akit Jézusnak nevezel el, mert ő szabadítja meg népét bűneitől.” (Mt 1,20-21).

Ezzel a kinyilatkoztatással szemben József már nem kér további bizonyítékot, hanem bízik. József bízik Istenben, elfogadja Isten álmát saját és jegyese életéről. Így azoknak a kegyelmébe lép be, akik tudják, hogyan kell hittel, reménnyel és szeretettel megélni az isteni ígéretet.

József az egész történet során egyetlen szót sem szól, hanem csak hisz, remél és szeret. Nem „üres szavakkal”, hanem konkrét tényekkel fejezi ki magát. Azoknak a nemzetségéhez tartozik, akiket Jakab apostol úgy nevez, mint akik „az Igét gyakorlatba ültetik” (vö Jakab 1,22), tettekké, testté, életté alakítva azt. József bízik Istenben, és engedelmeskedik. (…)

Ferenc pápa arra bátorít, hogy „…kérjük mi is az Úr kegyelmét, hogy többet hallgassunk, mint beszélünk, hogy megálmodjuk Isten álmait, és felelősséggel fogadjuk Krisztust, aki keresztségünk pillanatától kezdve él és növekszik életünkben.”

Plébános atyánk felolvasta Máté evangéliumából az ide vonatkozó történetet (Mt 1,18-25) ezekkel a gondolatokkal:

  • Miközben Máté evangéliumának történetét hallgatjuk, figyeljünk arra, hogy melyik szó érint meg ebből az evangéliumi szakaszból. Hogyan kapcsolódik ez most az én életemhez?
  • Milyen a bizalmam Istenben?
  • Van olyan, amit most szeretnék Istenre bízni? Vagy esetleg van, ami akadályoz ebben engem?
  • Miben szeretném kérni Szent József közbenjárását kérni?

18Jézus Krisztus születésének ez a története: Anyja, Mária, Józsefnek a jegyese, még mielőtt egybekeltek volna, úgy találtatott, hogy gyermeket fogant a Szentlélektől. 19Férje, József igaz ember volt, nem akarta a nyilvánosság előtt megszégyeníteni, ezért úgy határozott, hogy titokban bocsátja el. 20Míg ezen töprengett, megjelent neki álmában az Úr angyala, és így szólt hozzá: „József, Dávid fia, ne félj magadhoz venni feleségedet Máriát, hiszen a benne fogant élet a Szentlélektől van! 21Fiút szül, akit Jézusnak nevezel el, mert ő szabadítja meg népét bűneitől.” 22Ezek azért történtek, hogy beteljesedjék, amit az Úr a próféta szavával mondott:
23Íme, a szűz fogan és fiat szül,
Emmánuel lesz a neve.
Ez azt jelenti: Velünk az Isten.
24József erre fölébredt álmából és úgy tett, ahogy az Úr angyala parancsolta. Magához vette feleségét, 25de nem ismerte meg, míg világra nem hozta fiát, akinek a Jézus nevet adta.

    A felolvasás után tartottunk egy kis csendet, majd, megosztottuk egymással gondolatainkat. Igazán mély megosztások születtek, tanulságos volt, sokat adott.

A megosztás utáni gondolat:

Ferenc pápának is van egy ehhez hasonló alvó Szent József szobra (padlóképen). A Szentatya azt tanácsolta mindenkinek, hogy ha bármi gondja van, hagyjon egy segítségkérő üzenetet a szent szobra vagy képe alatt – ő maga is ezt szokta tenni.

    Ezután, pedig mindazt, amit szerettük volna Szent József közbenjárására bízni, egy kis papírra felírtuk, majd jelképesen a szobor alá tettük. Mindenki elvett egy rózsát is, amelynek a hátoldalán egy-egy rózsafüzér titok szerepelt (a tizedet a kapott titokkal otthon mindenki elimádkozhatta).

A padlókép utáni gondolat:

Ma kezdődik május, a Boldogságos Szűzanyánk szentelt gyönyörű hónap. Ferenc pápa mindig bátorított bennünket a rózsafüzér imádkozására. Amerre csak ment, rózsafüzéreket ajándékozott.

Megosztottam a Szentatya gondolatait:

„Ápoljátok a Mária-tiszteletet a rózsafüzér mindennapi imádkozásával, hogy Isten Anyjához hasonlóan befogadjátok Krisztus misztériumát életetekbe, és ezáltal egyre inkább a szeretet ajándéka legyetek mindenki számára.”

„Hányszor előfordul, hogy a szív egy viharos tenger, amelyben a problémák hullámai összecsapnak, és az aggodalom szelei nem csillapodnak. Mária a biztos bárka a vízözön idején.” A rózsafüzér a szív imája.”

A legvégén hálát adtunk a lelki délutánunk kegyelmeiért.