Mielőtt nekikezdtünk a csemetékkel a munkának, utána
néztem, hogy ki valójában ennek az ünnepnek a névadója és honnan ered a Valentin-nap.
Szent Valentin-napi kézműves ötlet gyerekeknek |
Tulajdonképpen
nem egy, hanem két azonos nevű személyről van szó. Mindketten a
3. században lettek vértanúk. Az egyik római pap volt, a másik a
Rómához közeli Terni város püspöke.
- Római Szent Bálint áldozópapot és vértanút a hitéért hurcolták meg. Claudius császár próbálta meg őt pogány hitre téríteni, de nem járt sikerrel. A császár ezért egy főtisztjének adta át Bálintot, hogy végezzék ki. Bálint úgy beszélt a keresztény hitről, hogy a hallgatóság rögtön hatása alá került. A legenda szerint a főtiszt vak lányának visszaadta a látását, majd a kivégzése előtt levelet küldött neki ezzel az aláírással: „A Te Valentinod.” Egy legenda arról is szól, hogy szokása volt, hogy a római ifjú házaspárokat saját kertjéből szedett virágcsokorral örvendeztette meg.
- Terni
Szent Bálint püspök és vértanú sem
zárkózott el a pogányok elől. Egy
alkalommal egy bizonyos Kratón nevű pogány filozófus elhívta
Rómába, hogy bénulásban szenvedő fiát gyógyítsa meg. Miután
meggyógyította, Kratón
a történtek hatására megtért egész családjával és
tanítványaival. Amikor erről értesült
a pogány elöljáró, elfogatta
Bálintot és
halálra ítélte.
Feljegyzések szerint Bálint püspök titokban eskette meg a szerelmes párokat. Ez azért volt különleges, mert a törvény abban az időben tiltotta a férfiaknak a katonai szolgálat előtti házasságkötést.
Egy további történet arról tanúskodik hogy ő volt az első, aki egy pogány férfit és egy keresztény nőt összeadott. Kezdetektől fogva ismert a szerelmesek iránti rokonszenve és az értük végzett tettek sora. Talán ezért is lett halála után az ő védőszentjük. Február 14-e Terni Szent Bálint püspök és vértanú liturgikus emléknapja
- Valentin nap eredte: Terni Szent Bálint a 14. századtól Angliában és Franciaországban is a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált. A 19. században üdvözlőkártyákat is küldtek egymásnak a szerelmesek ezen a napon. A II. világháború után Németországban elterjedt, hogy a szerelmesek virággal köszöntik egymást „Valentinkor”. Az utóbbi években pedig hazánkban is hódít Valentin, mint profán ünnep.
Alapanyagok képekben |
A szívek megrajzolásához süti kiszúró formát használtam, hogy szabályosak legyenek:
A kézműves ötlet forrása: itt