Ferenc pápa 2024. szentestéjén megnyitotta a 2025. évi (rendes) szentévet a Szent Péter-bazilika szent kapujának kinyitásával. Ma volt idén az első kézművesünk, erre az alkalomra egy szentévvel kapcsolatos színezőt készítettem, a szent kapuról. A gyerekek lelkesen fogadták az ötletet, olyan hálás vagyok érte! 😊 Ha tetszik, használjátok bátran a sablont. 😊
Készítettünk szenteltvíztartó palackokat is, családonként egyet-egyet. Otthon, közösen, együtt a család meghinthetik a lakás helyiségeit szenteltvízzel. Minden családnak nyomtattam egy imádságot is hozzá, amelyben kérhetjük a Jóisten áldását otthonunkra, az oltalmát az ott lakókra, szeretteinkre, imádkozhatunk az egységért és a békéért.
![]() |
Szent kapu színező (2025. évi szentév) |
![]() |
Szent kapu színező (2025. évi szentév) |
A szentév a kegyelem különleges ideje, a bűnbocsánat és bűnökért járó ideigtartó büntetés elengedésének éve. A rendes szentév 25 évenként van és 1 évig tart. A szentévet pápai bullával hirdetik meg és a szent kapu kinyitásával nyitják meg.
A szentév története:
- Ószövetségi: jóbel év, a szabadság éve; minden mezei munka szünetelt, a zsidó rabszolgák visszanyerték szabadságukat s az eladott földbirtok visszakerült előbbi tulajdonosához, illetve annak örököséhez.
- Az első szentévet VIII. Bonifác hirdette ki 1300-ban: a rómaiak az évben 3-szor, Rómán kívüli zarándokok 15-szörkeressék fel a Szent Péter és Szent Pál bazilikát.
- „A Pápa teljes búcsút engedélyez mindazoknak, akik elzarándokolnak Rómába, végiglátogatják a nagy római bazilikákat, gyónnak, áldoznak és imádkoznak a Pápa szándékára. A római gyóntatók a szentév idejére rendkívüli meghatalmazásokat kaptak, melyek alapján olyan bűnösöket is föloldozhattak, akiknek egyébként a püspökükhöz vagy közvetlenül a Pápához kellett volna fordulniuk feloldozásért.”
- Azóta 26 rendes és 13 rendkívüli szentévet hirdettek meg
A szent kapunyitás hagyománya 1500-as évre nyúlik vissza(VI. Sándor):
- Jézus mondja: Én vagyok a kapu. Aki rajtam keresztül megy be üdvözül (Jn 10,9);
- Szent Péter bazilika kapuját csak a pápa nyithatja meg;
- Pápai bazilikáknak is rendelkeznek szent kapuval;
- A kapukat 4 klerikus őrizte: éjjel- nappal nyitva kell lenniük;
- A szetn kaput öztes időszakban befalazzák.
A szent kapu egyszerre szimbolizálja a mennyország kapuját és Jézus Krisztust, aki maga a menny ajtaja (János 10,9) A szent kapun áthaladva újra Isten mellett döntünk az életünkben.
Mi az a búcsú?
Mi a búcsú? A búcsú Isten színe előtt a már megbocsátott bűnökért járó ideigtartó büntetések elengedése részben vagy teljesen.
Ki nyerhet búcsút? A búcsút a megfelelően fölkészült katolikus hívő, nyerheti el az Egyház segítségével, ha teljesítette a kiszabott föltételeket.
Miért engedélyezhet az Egyház búcsút? Az Egyház azért engedélyezhet búcsút, mert mint a megváltás szolgálója, a Megváltó Krisztus, a Boldogságos Szűz Mária és az összes szentek elégtételt nyújtó érdemeinek kincstárát hivatalosan kezeli, és abból részesítheti tagjait.
Mit jelent a büntetések elengedése? Isten országában rend van és igazságosság, ami azt jelenti, hogy minden jótett jutalmat és minden rossz tett, azaz bűn, büntetést kap, vagy e földi életben, vagy a másvilágon. Miként a jutatom arányos a jótett érdemével, úgy a büntetés is arányos a bűn súlyával.
A bocsánatos bűnökért ideig tartó, a halálos bűnökért örökké tartó büntetés, azaz kárhozat jár. Ha az ember bocsánatot nyer a bűneire, visszakapja az elvesztett kegyelmi életet, s újra kedvessé válik Isten szemében. Ez Isten irgalmának ajándéka. Isten azonban igazságos is, és igazságossága megköveteli, hogy az elkövetett bűnök büntetést kapjanak. Ezért marad vissza mind a halálos, mind a bocsánatos bűnök megbocsátása után bizonyos mennyiségű, azaz bizonyos ideig tartó büntetés, melyet az ember vagy leró, vagy elengedését külön ajándékként megkapja. Ez az elengedés, mint ajándék, a búcsú.
Miért nevezzük búcsúnak ezt az ajándékot? Ennek az ajándéknak a latin neve indulgentia, ami azt jelenti, hogy elengedés. Ez az elnevezés Isten és a Pápa oldaláról nézi az ajándékot, és az elengedés gesztusát emeli ki. A magyar név az ajándékot nyerő lélek oldaláról nézi a kérdést, és innen nézve azt fejezi ki, hogy az ember búcsút vehet a különben reá váró büntetésektől, azaz megszabadul tőlük. E búcsúvétel alapján adták eleink a búcsú nevet az elengedés ajándékának.
Reményteli szentévet és sok-sok kegyelmet kívánok mindnyájatoknak! 💖🙏