A
vírushelyzet
fokozódása
miatt a nyilvános
liturgia jelenleg szünetel
a templomokban. Most az a fontos, hogy vigyázzunk
egymásra,
különösen
az idős testvéreinkre.
Az
otthonunkban állíthatunk
házi
oltárt
is, ahol imádkozhatunk
egyénileg
vagy együtt
a családtagjainkkal.
Az otthoni oltár
felállítása
nem olyan bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre tűnhet.
Házi oltár |
Hogyan
állíthatsz házi oltárt?
- Válasszuk ki a lakásnak azt a részét, ahol nyugalom van, lehet imádkozni, ahol méltó módon tiszteletet is adhatunk Istennek.
- Keressünk egy alkalmas felületet, amelyre fel tudjuk állítani az oltárt - ez lehet egy íróasztal, egy polc teteje, egy falon lógó polc vagy akár egy vitrines szekrény egy része.
- Ami nélkülözhetetlen, az a feszület és a szentírás.
- Emellett kihelyezhetünk szentelményeket - szentelt vizet és gyertyát (ha a gyerekek még kicsik, akkor elővigyázatosságból ledes mécsest).
- Kihelyezhetjük családtagjaink védőszentjének vagy kedves szentjeinknek a szentképét, rózsafüzért, imakönyvet és szobrokat is. Használhatjuk a gyermekek által készített legújabb vallási kézműves tárgyakat, vagy az ő rajzaikat is.
- Tehetünk az asztalra filclapot vagy terítőt liturgikus színekben* (zöld, lila, rózsaszín, piros és fehér), amit az aktuális liturgikus időszaknak megfelelően cserélhetünk.
- A kihelyezett tárgyakat időnként kicserélhetjük, hogy illeszkedjenek az aktuális liturgikus időszakhoz. Talán adventben kitehetünk egy szobrot a Szent Családról vagy nagyböjtben töviskoronát, húsvétkor pedig Krisztus feltámadásáról egy képet. Májusban Szűz Mária témájú képeket vagy szobrot, pünkösdkor pedig Szentlelket jelképező galambot állíthatunk ki.
- Gyakorolhatjuk a tiszteletadást térdeplő odatételével, virágok kihelyezésével.
Fontos,
hogy ne zsúfoljuk
túl
ezt a helyet, mert az gátolhatja az összeszedett és elmélyült
imát!
*Liturgikus
színek a katolikus egyházban (forrás: katt ide!):
- Fehér: A karácsonyi és húsvéti időszak, valamint a másként nem szabályozott főünnepek és ünnepek színe.
- Lila: A bűnbánat színe, a két bűnbánati időszakban, adventben és nagyböjtben használatos.
- Piros: A Szentlélek, valamint a vértanúság színe. Első jelentésében pünkösdkor, illetve bérmáláskor használatos, második jelentésében a Jézus szenvedésére emlékező két napon: virágvasárnapon és nagypénteken, valamint a vértanú szentek ünnepein és emléknapjain.
- Zöld : Az évközi idő színe. Hétköznapokon, kiv. főnapokon használják.
- Rózsaszín: Az öröm színe, s mint ilyen, két olyan napon használatos, amelynek mondanivalójában az öröm áll. Egyébként mindkettő egy bűnbánati időszak közepére esik: az egyik advent 3. vasárnapja, a másik nagyböjt 4. vasárnapja.
- Kék : A Szűzanya színe, amely az ő tiszteletére tartott szentmiséken használható szabadon akkor, ha más szín használata nincs előírva.
FACEBOOK: katt ide!
Vigyázzatok magatokra, vigyázzatok egymásra! 🙏